Kristo Šagor Trik Patryka Mateusz Przyłęcki Dla młodzieży

Scena:
TIM\Scena Warsztatowa
Czas trwania:
45 min + 45 min (warsztaty) (brak przerwy)
Cena:
normalny: 50 pln , ulgowy: 45 pln

O spektaklu

„Trik Patryka” to mądry i wzruszający spektakl o otwieraniu się na inność i oswajaniu jej. I nie chodzi tu wyłącznie o niepełnosprawnego brata głównego bohatera. Każda z postaci, z którą rozmawia Patryk, jest w jakiś sposób „inna”. Od każdej z nich Patryk uczy się czegoś nowego. Nowa sytuacja zmusza głównego bohatera do działania. Żeby pomóc swojemu bratu musi opuścić swoją strefę komfortu, przekroczyć swoje granice. Wymaga to od niego odwagi, ale dzięki tej sytuacji Patryk dojrzewa, uczy się – otwiera się na świat, na innych ludzi, zdobywa cenną wiedzę i życiowe doświadczenie. W „Triku Patryka” poruszony jest też temat szkoły. Kiedy Patryk nie może znaleźć odpowiedzi na swoje pytania w domu, szuka ich najpierw w szkole – u kolegów i nauczycieli. To bardzo cenne przesłanie tej historii – szkoła może być miejscem, w którym uczeń czuje się bezpiecznie, a nauczyciele to osoby, którym można zaufać i do których można się udać z prośbą o pomoc.

***

*Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 10. roku życia.

Opis działań edukacyjnych Działania edukacyjne wokół spektaklu składają się z trzech etapów. W pierwszym nauczyciele otrzymają od realizatorów scenariusz „lekcji przed”, w trakcie której będą mogli przygotować uczniów do spektaklu i warsztatów. Następnie, po obejrzanym przedstawieniu uczniowie wezmą udział w warsztacie prowadzonym przez zespół realizatorów. Jego celem jest uwrażliwienie, otwarcie uczniów na temat „inności” rozumianej jako różnorodność, wyjątkowość, oryginalność. Ostatnim elementem działań edukacyjnych będzie przekazanie nauczycielom scenariusza „lekcji po” – propozycji ćwiczeń, tematów rozmów, które będą mogli przeprowadzić z uczniami w późniejszym czasie, po to, żeby osadzić w nich temat poruszony w spektaklu i na warsztatach. Dla nauczycieli przygotowaliśmy jednorazowe warsztaty dotyczące budowania relacji z uczniem opartej na zaufaniu i szczerości. Premiera - 18 września 2017, Zespół Szkół Społecznych nr 7 STO im. ks. prof. Józefa Tischnera STO Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

RECENZJE ÓSMOKLASISTÓW - recenzje uczniowskie

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Twórcy

autor przekładu: Iwona Nowacka
prawa autorskie Tłumacza reprezentuje Agencja ADiT
reżyseria: Mateusz Przyłęcki
kostiumy: Wanda Kowalska
muzyka: Michał Sarapata
działania edukacyjne: Weronika Idzikowska, Bartosz Nowakowski, Mateusz Przyłęcki, Ewelina Skwarek
superwizor: Wojciech Drath
inspicjent / sufler: Manuela Nowicka