A. Górny, M. Klotzer Pyza za Wielką Wodą reż. Jerzy Fedorowicz

Scena:
Duża Scena
Czas trwania:
1.40h (z jedną przerwą)
Cena:
normalny: 25 pln , ulgowy: 25 pln

O spektaklu

Ulubiona bohaterka naszych najmłodszych widzów, Pyza Mazowiecka, powraca, żeby wyruszyć w swoją kolejną podróż. Podążając za zaproszeniem dzieci zwiedziła już całą Polskę. Teraz zaproszenie przyszło zza Oceanu. Wszak nie tylko nad Wisłą mieszkają polskie dzieci. Spakowawszy więc prezentów wiele wyrusza za Wielką Wodę do Ameryki, żeby zobaczyć nowe miejsca, spotkać nowych przyjaciół i poszukać polskich śladów na amerykańskiej ziemi, tak aby współczesna Polonia mogła być dumna z tych, którzy poprzedzili ich za Oceanem. Jest to barwna, roztańczona i rozśpiewana lekcja geografii (trasa wiedzie ze Wschodniego na Zachodnie Wybrzeże Ameryki i z powrotem…), historii i patriotyzmu.

premiera 17 kwietnia 2010, Duża Scena
322 premiera Teatru Ludowego

4.06.2010
Katarzyna Fortuna
 

My name is Pyza. Pyza z Ludowego

W Teatrze Ludowym najpierw Pyza wędrowała po polskich dróżkach. Teraz w przedstawieniu Jerzego Fedorowicza "Pyza za wielką wodą" rozpoczyna podróż do Ameryki. Reżyser powiedział, że spektakl powstał na zamówienie amerykańskiej Polonii, co było widać, słychać i czuć. Można też już dziś z całą pewnością powiedzieć, że w Ameryce przedstawienie odniesie sukces. Bowiem spektakl został zrealizowany pod gust i w stylu Polonii. [...]

Pyza (Martyna Malcharek), która z mazowieckiej kluski zamieniła się w krakowską, co sugeruje jej ludowy strój, zaczyna swą wyprawę od zakupów w Sukiennicach. Oprócz szachów, pluszowych smoków wawelskich, ciupag, zabiera wiele smakołyków, m.in. kiełbasę, boczek, smalec, ogórki, bigos. Na lotnisku w Balicach spotyka Górala i wraz z nim ląduje w Chicago, gdzie witają ją dzieci i wuj Wincenty Kluska. Potem Pyza wyrusza samodzielnie w dalszą podróż po Stanach Zjednoczonych. Wędruje śladami polskich osadników, którzy ponad 400 lat temu przybyli tutaj i dzielnie zapisali się w historii nowej ojczyzny. 

Przedstawieniu nie można odmówić wartości edukacyjnych. Na uwagę zasługuje choreografia, bardzo dobra scena w saloonie i przede wszystkim świetnie przygotowana grupa nastoletnich tancerek z Baletu Krakowskiej Akademii Tańca. [...] Jak wiadomo, najbardziej lubimy to, co już dobrze znamy. W Teatrze Ludowym powstał folklorystyczny musical, dlatego sukces "Pyzy za wielką wodą" murowany.

Twórcy

reżyseria: Jerzy Fedorowicz
scenografia i kostiumy:  Elżbieta Krywsza
opracowanie muzyczne i aranżacja: Jerzy Kluzowicz
choreografia: Monika Myśliwiec
inspicjent, sufler: Anita Wilczak - Leszczyńska

Obsada

Brak zaplanowanych spektakli