Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
19.06.2020

SF:PRZEWODNICY ZMYSŁÓW. O WSPÓŁPRACY NAUKI, SZTUKI I TECHNIKI

Cykl Science First - poznaj praktyczny wymiar nauki - poznaj praktyczny wymiar nauki jest comiesięcznym spotkaniem popularno-naukowym, na które będziemy zapraszać przedstawicieli różnych dyscyplin.

All In UJ i Instytut Psychologii UJ łączą siły prezentując najnowsze odkrycia nauki i ich zastosowania w badaniach i codziennym życiu.  Każdego miesiąca dyskutujemy na inny temat związany z badaniami prowadzonymi w Instytucie Psychologii UJ.
 
Jak sztuka współpracuje z nauką?
Czym jest substytucja sensoryczna w sztukach wizualnych?
W jaki sposób nowe technologie zmieniają doświadczenia publiczności?
 
Zapraszamy na finał drugiego sezonu "Science First", który odbędzie się w sercu modernistycznej utopii: na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Nowej Hucie!
(i oczywiście online!)
 
Punktem wyjścia spotkanie będzie realizowany w Teatrze Ludowym projekt “Przewodnicy zmysłów”. Ma on na celu stworzenie nowego formatu  dzieła teatralnego w formie instalacji teatralnej dla osób niewidomych i jednocześnie dla osób widzących, który nie ogranicza się do zastosowania audiodeskrypcji i scenariusza w Braille’u, ale wykorzystując doświadczenie synestetyczne oddziałuje na odbiorców poprzez dostępne dla nich zmysły: słuch, dotyk, zapach, smak.
 
I tak scenograf nie skupi się więc na wizualnej stronie przestrzeni scenicznej, ale na fakturze lub temperaturze użytych materiałów, choreograf poszukuje takiego odpowiednika ruchu scenicznego, który ma szansę być odczuwalny dla widzów/odbiorców. Również kompozytor w toku kompozycji teatralnej muzyki używa wszelkich dostępnych form budowania i komponowania dźwięku jak chociażby nowoczesny system emisji wielokanałowego dźwięku.
 
Goście:
Paweł Gwiaździński, filozof i kognitywista, pracownik c-lab. Jego zainteresowania badawcze dotyczą poznania 4E, fenomenologii (stosowanej również w badaniach empirycznych i teoretycznych), badań świadomości i wzajemnych zależności między tymi dziedzinami. Pasjonuje się filozoficznymi podstawami współczesnych teorii umysłu i poznania oraz różnymi sposobami włączania ich w naukę, sztukę i technologię. Zainteresowania naukowe: - neuropenomenologia - kognitywistyka - filozofia umysłu - enaktywacja / ucieleśnienie / rozszerzenie / osadzenie poznania - substytucja sensoryczna
 
Justyna Łagowska – scenografka, autorka kostiumów, reżyserka, reżyserka świateł. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czerwcu 2015 debiutowała reżyserując „Alicję. Pod żadnym pozorem nie idź tam” M. Kmiecika w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. W Teatrze Ludowym w ramach pierwszego modułu warsztatowego projektu “Przewodnicy zmysłów” zrealizowała spektakl – instalację “Rozbitkowie” z udziałem osób niewidomych i słabowidzących.
 
Marcin Wierzchowski – reżyser teatralny, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych. Reżyser spektakli mi.in "Sekretne życie Friedmanów" Teatru Ludowego, który zdobył Grand Prix 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, “Hańba” Teatru Ludowego – Grand Prix 59. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych, “Idiotów”, zrealizowanych w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi i “Nadchodzi chłopiec” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jego najnowsza premiera “Solaris” odbędzie się w Teatrze Ludowym 19 czerwca. Spektakl jest realizowany w ramach drugiego modułu warsztatowego projektu “Przewodnicy zmysłów”.
 
 
Prowadzenie:
Samuel Nowak (Instytut Psychologii UJ)
Tomasz Pytko
 
 
O projekcie "Przewodnicy zmysłów"
 
O cyklu "Science First"
 
Dołącz do nas na FACEBOOK

Popularne

Obrazek
01.10.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU / MONODRAM ŁOBUZERSKI WZNIOSŁY" - PRZEDPREMIEROWO

Ożyły mury Ratusza. Słowa Mistrza i dźwięki muzyki uniosły się nad zdumionym Krakowskim Rynkiem…

Zobacz więcej
Obrazek
10.09.2021

ZADANIE INWESTYCYJNE

Teatr Ludowy realizuje zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Modernizacja Dużej Sceny Teatru Ludowego wraz z zakupem wyposażenia – Etap 4" w ramach Programu Infrastruktura Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Zobacz więcej
Obrazek
07.09.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU" - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Autobiograficzny monodram "Andżej Śniegu" autorstwa i w wykonaniu legendy krakowskiej Sceny teatralnej - Andrzeja Franczyka. Zapraszamy 30 września na Scenę Pod Ratuszem.

Zobacz więcej