Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
07.08.2013

NOWY SEZON. ZAPOWIEDZI

Mimo że letnie upały wciąż nie odpuszczają, my już myślimy o jesieni i nowym sezonie. A rozpocznie się on nad wyraz wesoło, bo kogóż z nas nie bawią czeskie komedie…?! No i właśnie taki na wskroś przesiąknięty czeskim humorem spektakl otworzy sezon 2013/14 w Teatrze Ludowym.

Mimo że letnie upały wciąż nie odpuszczają, my już myślimy o jesieni i nowym sezonie. A rozpocznie się on nad wyraz wesoło, bo kogóż z nas nie bawią czeskie komedie…?!

No i właśnie taki na wskroś przesiąknięty czeskim humorem spektakl otworzy sezon 2013/14 w Teatrze Ludowym. Będą to „Sarenki” Tomasa Svobody. Autor osobiście wyreżyseruje spektakl, zaprojektuje scenografię i przygotuje oprawę muzyczną. Mamy więc prawo oczekiwać, że w absolutnie każdym wymiarze tej sztuki będzie wesoło.
Chociaż sama opowiedziana w niej historia wydaje się dość smutna, bo oto spotyka się czterech życiowych nieudaczników: dyrygent, który w wypadku stracił powieki, cierpiący na gigantyzm mykolog, niespełniony wynalazca i zakompleksiony urzędnik „skarbówki”. Jednak w teatrze najbardziej beznadziejną sytuację zawsze może uratować Deus ex machina i oto zjawiają się cztery zaczarowane sarenki, aby spełnić po jednym życzeniu każdego z pechowców…
 
Kolejnym wydarzeniem na naszej scenie będzie benefis teatrofila, Dariusza Domańskiego. Wśród zaproszonych gości znajdą się największe znakomitości krakowskiego i nie tylko krakowskiego teatru.

Następne premiery będą natomiast rozwinięciem hasła „Sąsiedzi bliżsi i dalsi”, które określiło wybory repertuarowe tego sezonu.

Po spotkaniu z humorem naszych południowych sąsiadów spojrzymy na północ. „Moja ABBA” Tomasza Mana w reżyserii autora przywoła czasy kiedy naszymi muzycznymi idolami byli członkowie szwedzkiego zespołu muzycznego.

Wiosenna premiera szekspirowskiego „Hamleta” będzie poprzez osobę reżysera, Krzysztofa Minkowskiego, wykształconego w Niemczech odwoływała się do kultury naszych zachodnich sąsiadów. Natomiast sama interpretacja sztuki spróbuje połączyć duński Elsynor z Nową Hutą…

Oczywiście w tych zestawieniach nie możemy pominąć naszego wielkiego sąsiada ze Wschodu. Rosyjska komedia Nikołaja Erdmana „Samobójca” weźmie na warsztat Kolumbijczyk Giovanny Castellanos.
Tematyka tej przewrotnej komedii może okazać się swoistym panaceum na trudne czasy. To sztuka o tym, dlaczego nie przestawaliśmy żyć, chociaż wszystko popychało nas do samobójstwa – powiedziała kiedyś o „Samobójcy” Nadieżda Mandelsztam.
 
A na zakończenie sezonu jeszcze autorska sztuka Andrzeja Sadowskiego zatytułowana nomen omen „Sąsiedzi”!

Popularne

Obrazek
01.10.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU / MONODRAM ŁOBUZERSKI WZNIOSŁY" - PRZEDPREMIEROWO

Ożyły mury Ratusza. Słowa Mistrza i dźwięki muzyki uniosły się nad zdumionym Krakowskim Rynkiem…

Zobacz więcej
Obrazek
10.09.2021

ZADANIE INWESTYCYJNE

Teatr Ludowy realizuje zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Modernizacja Dużej Sceny Teatru Ludowego wraz z zakupem wyposażenia – Etap 4" w ramach Programu Infrastruktura Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Zobacz więcej
Obrazek
07.09.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU" - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Autobiograficzny monodram "Andżej Śniegu" autorstwa i w wykonaniu legendy krakowskiej Sceny teatralnej - Andrzeja Franczyka. Zapraszamy 30 września na Scenę Pod Ratuszem.

Zobacz więcej