Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
14.08.2020

LATO W TEATRZE LUDOWYM 2020. "HOPLA, ŻYJEMY!"

Od dnia 1 do 13 sierpnia w Teatrze Ludowym odbywały się warsztaty teatralne dla młodzieży. Nasze zajęcia oprócz treningu aktorskiego były też lekcją historii, próbą zbadania frapującej epoki, znalezienia w niej współczesnych tematów i bohaterów wam bliskich.

Wszyscy mamy dość wizji, jaki będzie świat po pandemii, jesteśmy udręczeni izolacją i siedzeniem w domach. Uważamy, że opowiadanie o tym, co nam się niedawno przydarzyło wprost jest dziś mało interesujące, bo wszyscy przeżyliśmy z grubsza to samo. I boimy się tego samego. Być może najbliższa nam wizja rzeczywistości, to ta, w której żyło się kolorowo i bez strachu. Z nadzieją, że świat nigdy się nie zmieni na gorsze. Tytuł spektaklu: Hopla żyjemy! został zaczerpnięty z ekspresjonistycznej sztuki Ernsta Tollera, niemieckiego autora tworzącego w latach dwudziestych XX wieku zaraz po Pierwszej Wojnie Światowej i w wielkim kryzysie ekonomicznym pierwszych lat Republiki Weimarskiej. Ale to nie jest podpowiedź epoki i tematyki naszego przedstawienia tylko chwytliwe, pełne nadziei hasło afirmujące życie i wolę przetrwania. Robimy teatr i krzyczymy ile sił w płucach: Hopla, żyjemy!

 "HOPLA, ŻYJEMY!" to spektakl bardzo muzyczny i taneczny, odtwarzający klimat i charakter tamtych lat, modę i styl życia. To spotkanie z gigantami anglosaskiej muzyki i literatury, kina i kabaretu, wędrówka po planach filmowych, wybiegach mody i studiach nagraniowych, BBC i angielskim Parlamencie, spotkanie z Królową Elżbietą II i jej dworem, pastisz skeczów Monty Pythona.

Londyn lata 1966-1970 czasy narodzin ruchu hippiesowskiego, muzyki psychodelicznej. Miasto, które było centrum światowej kultury, pełne artystów i freaków świadkowało końcu Brytyjskiego Imperium. Przenieśmy się do Londynu The Beatles i Rolling Stones, Davida Bowie, Eltona Johna, Pink Floyd, Genesis, Led Zeppelin i Cream. Działają już komicy z grupy Monty Python, powstają filmy Linsdaya Andersona i wielu wielu innych wybitnych reżyserów. Opowiedzielibyśmy razem o świecie artystów, którzy poszerzają sobie świadomość i percepcję, eksperymentują z formą i używkami. Walcząc z przesądami konserwatywnego społeczeństwa. To czasy Flower Power i protestów antywojennych. Rzeczywistość, w której najważniejszy jest głos młodych ludzi. Pamiętajmy, co wołali kontestatorzy paryskiego maja 1968 roku – Nie wierz nikomu po trzydziestce! W Londynie w tym samym czasie, młodzi ludzie nie podpalali samochodów na ulicach, niekoniecznie bili się z policją, nie chcieli władzy politycznej: chcieli najpierw wolności w sztuce i w życiu. Wymyślali nowe formy, łamali obyczajowe konwenanse, tworzyli kolorową społeczność, którą pamiętamy do dziś i której bezustannie zazdrościmy kreatywności. Być może pretekstem do pokazania tego londyńskiego tygla idei i dźwięków, sztuki i egzystencji, miłości i nadziei byłaby wizyta na jakimś niszowym londyńskim festiwalu muzyki współczesnej polskiej grupy eksperymentalnej MW2, realizującej działania z pogranicza Nowej Muzyki i happeningu na bazie utworów Bogusława Schaeffera. To w MW2 grali młodzi wówczas aktorzy Jan Peszek, Mikołaj Grabowski, Andrzej Kierc, Andrzej Grabowski. I byli radykalniejsi od wszystkich brytyjskich teatrów! Zderzenie naszej i brytyjskiej awangardy może być bardzo scenicznie efektowne!

Twórcy
Reżyseria: DARIUSZ STARCZEWSKI • Współpraca reżyserska: PAWEŁ KUMIĘGA, MACIEJ NAMYSŁO Dramaturgia: ŁUKASZ DREWNIAK • Scenografi a: JOANNA JAŚKO-SROKA • Muzyka: ARTUR SĘDZIELARZ Choreografi a: ANNA WAŃTUCH • Emisja głosu: ANNA BRANNY • Projekcje: ROMUALD TROJANOWSKI Reżyseria świateł: JAN KRAWCZYK, JAROSŁAW LESZCZYŃSKI • Charakteryzacja: LIDIA JARGOSZ-PORĘBA, IWONA PILAWSKA-CYRAN • Inspicjent: ANETA BELCIK, ANITA WILCZAK-LESZCZYŃSKA

obsada

ALANIS ALVAREZ Księżniczka Małgorzata ANTONI BLASCHKE Ringo Starr IGA BLASCHKE Grace Pendelton LIDIA BRANNY Jane Asher NATASZA BUŁKA Patti Boyd EMILIA DĄDELA Twiggy WERONIKA DREWNIAK Verushka ZUZANNA FEDOROWICZ Maureen Starr KAROL GĘDŁEK Emperor Rosko JEREMI GORAJ Paul McCartney MAGDALENA HERJAN Mary Quant ZUZANNA HOFFMAN Peggy Moffi tt KACPER KANIA George Harrison ZUZANNA KANIA Dot Rhone ALEKSANDRA KOSEK Jean Shrimpton POLA KOSEK David Bowie PAULINA KOSTAŚ Linda McCartney KALINA KOŚCIANEK May Pang KAROLINA KOTARBA Marianne Faithfull BARBARA LIPIARSKA Cynthia Lennon ALEKSANDRA ŁAGUDZA Księżniczka Anna KATARZYNA ŁUKASIEWICZ Francie Schwartz BARBARA MALINOWSKA Yoko Ono KONRAD NOWICKI John Lennon JULIA PIWOWARCZYK Jan Peszek/Linda McCartney ZUZANNA POSTÓŁ Królowa Elżbieta II BARBARA SŁODKOWICZ Petula Clark/ Dusty Springfi eld/Lulu MAŁGORZATA SOLORZ Penelope Tree JAKUB STANEK Margaret Thatcher/Mick Jagger WIKTORIA WITEK Andrzej Grabowski MARIA WOLSKA Mikołaj Grabowski
Ze specjalnym udziałem MACIEJA NAMYSŁO w rolach Briana Jonesa/Policjanta 1 oraz PAWŁA KUMIĘGI w rolach Briana Epsteina/Policjanta 2

Popularne

Obrazek
01.10.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU / MONODRAM ŁOBUZERSKI WZNIOSŁY" - PRZEDPREMIEROWO

Ożyły mury Ratusza. Słowa Mistrza i dźwięki muzyki uniosły się nad zdumionym Krakowskim Rynkiem…

Zobacz więcej
Obrazek
10.09.2021

ZADANIE INWESTYCYJNE

Teatr Ludowy realizuje zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Modernizacja Dużej Sceny Teatru Ludowego wraz z zakupem wyposażenia – Etap 4" w ramach Programu Infrastruktura Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Zobacz więcej
Obrazek
07.09.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU" - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Autobiograficzny monodram "Andżej Śniegu" autorstwa i w wykonaniu legendy krakowskiej Sceny teatralnej - Andrzeja Franczyka. Zapraszamy 30 września na Scenę Pod Ratuszem.

Zobacz więcej