Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
14.09.2016

Jesteśmy wśród trzech najlepszych!

- "Miarka za miarkę? ? w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w finale konkursu Radia Kraków ?Transfer 2016?

GRAMY 24 WRZEŚNIA. JUŻ TERAZ MOŻESZ KUPIĆ BILET ONLINE

Trzy finałowe spektakle konkursu Radia Kraków „Transfer 2016” wybrane. Laureata poznamy 20 września.

Z teatralnej sceny do radiowego studia - znamy już 3 finalistów drugiej edycji konkursu Radia Kraków na najważniejszy małopolski spektakl sezonu „Transfer 2016”. Na liście finalistów  znalazł się spektakl dla dzieci, poruszające widowisko o odchodzeniu i śmierci oraz adaptacja Szekspira. Nagrodą w konkursie „Transfer 2016” jest przeniesienie zwycięskiego spektaklu teatralnego do radiowego studia i wyprodukowanie go w formie słuchowiska. Premierowo zaprezentowane zostanie ono podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2016 i na antenie Radia Kraków.

Podczas wyboru finałowej trójki „Transferu 2016”, dla redakcyjnego jury najważniejsze były: artystyczna wartość spektaklu, ważność i nośność podejmowanych tematów, oryginalne brzmienie (muzyka, efekty akustyczne) oraz dbałość o słowo. Z listy nadesłanych na konkurs spektakli, po burzliwej dyskusji jury wybrało te, które spełniają te kryteria najpełniej. To w kolejności alfabetycznej:

- "Miarka za miarkę” – w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Teatr Ludowy,
- "O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi” w reżyserii Iwony Jery, Teatr Bagatela,
- "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha, Teatr Łaźnia Nowa.

Spośród finalistów konkursu, najlepszy spektakl sezonu 2015/2016 wybierze kapituła w składzie: prof. Małgorzata Sugiera (profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Performatyki na Wydziale Polonistyki), Anna Róża Burzyńska (teatrolożka, redaktorka „Didaskaliów”), dr Maciej Stroiński (filmoznawca, autor bloga „Teatr jest cute”), Wojciech Markiewicz (reżyser radiowy), Konrad Szczebiot (krytyk teatralny, doradca do spraw teatru oraz narodowych instytucji kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Ewa Ziembla (reżyser radiowy – Radio Kraków) i Justyna Nowicka (dziennikarka Radia Kraków, sekretarz kapituły konkursu). Laureat „Transferu 2016” ogłoszony zostanie  na antenie Radia Kraków 20 września po godz. 21.00 w programie „Koło kultury”.

Konkurs „Transfer 2016 – spektakl sezonu w Radiu Kraków”, to druga odsłona cyklicznego konkursu Radia Kraków, które wzorem francuskiego radia publicznego raz w roku wyłania najważniejszy spektakl teatralny sezonu, który następnie realizowany jest w formie radiowego słuchowiska. Laureatem pierwszej edycji konkursu "Transfer 2015” był głośny spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Szczegóły:
http://www.radiokrakow.pl/kultura/mamy-finalowa-trojke-konkursu-transfer-2016/


 

Popularne

Obrazek
01.10.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU / MONODRAM ŁOBUZERSKI WZNIOSŁY" - PRZEDPREMIEROWO

Ożyły mury Ratusza. Słowa Mistrza i dźwięki muzyki uniosły się nad zdumionym Krakowskim Rynkiem…

Zobacz więcej
Obrazek
10.09.2021

ZADANIE INWESTYCYJNE

Teatr Ludowy realizuje zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Modernizacja Dużej Sceny Teatru Ludowego wraz z zakupem wyposażenia – Etap 4" w ramach Programu Infrastruktura Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Zobacz więcej
Obrazek
07.09.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU" - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Autobiograficzny monodram "Andżej Śniegu" autorstwa i w wykonaniu legendy krakowskiej Sceny teatralnej - Andrzeja Franczyka. Zapraszamy 30 września na Scenę Pod Ratuszem.

Zobacz więcej