Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
05.11.2018

GRAŻYNA JAGIELSKA: INNE TERYTORIUM./WYWIAD

Do poniedziałkowej kawy polecamy wywiad zrealizowany dla Onet Kultura przez Przemysława Bollina. Rozmawia z Grażyną Jagielską autorką książki "Miłość z kamienia". Na podstawie jej historii powstał film "53 wojny" w reż. Ewy Bukowskiej, a wcześniej o tym samym tytule nasz spektakl w reż. Pawła Szumca.

"Przemysław Bollin: Za moment jedzie pani do Katowic, gdzie swego czasu w Teatrze Śląskim wystawiono spektakl "Kamienie" na podstawie pani książki.

Grażyna Jagielska: Czytałam o tym spektaklu. (z entuzjazmem) Zafascynowało mnie w opisie tego spektaklu określenie, że jest to obraz współczesnego modelu związku, w którym tworzy się instytucję małżeństwa dla osiągnięcia sukcesu. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim podejściem. Zaczęłam się nad tym zastanawiać, czy faktycznie tak to było. Spektaklu niestety nie widziałam, ale byłam na innych realizacjach, w Szczecinie i w Krakowie. Teatr zawsze uważałam za nobilitację.

Jak to jest widzieć swoją historię w czyjejś interpretacji?

Było to dojmujące przeżycie, choć nie do końca przyjemne. Może dlatego, że w Szczecinie po raz pierwszy uświadomiłam sobie, że zrobiłam coś publicznego. Pisząc książkę, można zakładać, że nikt tego nie przeczyta. Może tak się zdarzyć. Kilkoro znajomych, paru dziennikarzy, ludzi z branży. Tej koncepcji się trzymałam (śmiech). W teatrze okazało się, że sprawa wyszła poza wyznaczone przeze mnie ramy i ogląda ją dwieście osób.

Kiedy zobaczyłam film, jeszcze w trakcie produkcji, moją pierwszą reakcją było: "ale ja nie chciałam!". Uświadomiłam sobie, że teraz jest to już naprawdę sprawa publiczna, która wyszła poza jakikolwiek ramy. Może nie przykre, ale na pewno przerażające doznanie - obejrzeć swoje życie oczami kogoś innego. Bardziej mnie to poruszyło w teatrze niż w kinie. Film jest w dużej mierze kreacją obcą, reżyserki, aktorów, natomiast w teatrze adaptacja była bardzo wierna książce. Drugi spektakl natomiast przyjmował moją postać jako odskocznię do przemyśleń reżysera.

Który ze spektakli bliższy był "Miłości z kamienia"?

"53 wojny" w Teatrze Ludowym w Krakowie. Twórcy teatralni i filmowi zwracali uwagę na to, że "Miłość z kamienia" pisana jest scenami, więc wybrano kilkanaście z nich i przeniesiono na scenę. Słysząc własne słowa, można spojrzeć z boku na samego siebie. Nie tylko na swoją pracę, ale i na swoje życie. Przypominało mi to spotkania podczas terapii grupowej."

Cały wywiad dostępny na stronie ONET KULTURA
Foto: Maciej Luczniewski/Reporter / East News

 

Zapraszamy na spektakl 53 WOJNY
Scena Pod Ratuszem - Teatru Ludowego 
▫️13 i 14 listopada ▫️

Występują: Marta BizońJacek WojciechowskiTadeusz Łomnicki

Dla pań będzie to spektakl o miłości, dla panów – o wojnie, a tak naprawdę to pełna emocji opowieść o tym, jak dwoje ludzi z pasją, twórczych i ciekawych świata, wśród wielu realnych wojen, rozgrywających się bliżej i dalej od naszych domów i granic, stoczyło tę najważniejszą batalię – o siebie nawzajem, o dom i rodzinę.

Bilety dostępne w kasach oraz online

Popularne

Obrazek
01.10.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU / MONODRAM ŁOBUZERSKI WZNIOSŁY" - PRZEDPREMIEROWO

Ożyły mury Ratusza. Słowa Mistrza i dźwięki muzyki uniosły się nad zdumionym Krakowskim Rynkiem…

Zobacz więcej
Obrazek
10.09.2021

ZADANIE INWESTYCYJNE

Teatr Ludowy realizuje zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Modernizacja Dużej Sceny Teatru Ludowego wraz z zakupem wyposażenia – Etap 4" w ramach Programu Infrastruktura Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Zobacz więcej
Obrazek
07.09.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU" - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Autobiograficzny monodram "Andżej Śniegu" autorstwa i w wykonaniu legendy krakowskiej Sceny teatralnej - Andrzeja Franczyka. Zapraszamy 30 września na Scenę Pod Ratuszem.

Zobacz więcej