Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
09.05.2011

GDZIE SŁOWA SIĘ KOŃCZĄ, TAM MUZYKA SIĘ ZACZYNA

Zapraszamy 14 maja o godz. 19.00 - wstep wolny
Belteatro
Associazione Professionalità Spettacolo - GOŚCINNIE NA SCENIE POD RATUSZEM
Koncert-spektakl na głosy i lutnie poświęcony twórczości braci Galilei

Belteatro Associazione Professionalità Spettacolo - GOŚCINNIE NA SCENIE POD RATUSZEM Koncert-spektakl na głosy i lutnie poświęcony twórczości braci Galilei 

ZAPRASZAMY 14 MAJA  O GODZ. 19.00 - SCENA POD RATUSZEM - WSTĘP WOLNY

reżyseria: Bruno Lovadina
wybór muzyki i tekstów: Federica Santinello Luca Chiavinato Jacopo Gianninoto
Udział biorą: Maestro Luca Chiavinato Maestro Jacopo Gianninoto Gabriele Fanti Federica Santinello


Vincenzo Galilei to jedna z najważniejszych postaci życia muzycznego w okresie późnego renesansu. Jego prace teoretyczne oraz partytury miały znaczący udział w „rewolucji” muzycznej, która doprowadziła do narodzin nowej muzyki, barokowej. Podstaw sztuki muzycznej Vincenzo nauczał obu swoich synów: Michelangela i Galileusza, co niewątpliwie zaważyło na ich przyszłości – choć dla każdego z braci w inny sposób.

Dla Galileusza muzykowanie na zawsze pozostanie pasją, nieustannie pielęgnowaną i dającą wiele satysfakcji – swe życie podporządkował jednak zgłębianiu „muzyki sfer”. Michelangelo natomiast, podobnie jak ojciec, został zawodowym lutnistą. Uprawiając tę cenioną wówczas profesję spędził wiele lat za granicą, głównie w Polsce (prawdopodobnie na dworze Radziwiłłów) – tu też pod koniec wieku szesnastego drukowano niemało istotnych partytur lutniowych, cieszyły się też sławą tutejsze wytwórnie instrumentów, co prócz hojnych mecenasów przyciągało do Polski wielu muzyków włoskich. Krakowski koncert zaś zaprezentować ma, dzięki kompozycjom rodziny Galileich oraz im współczesnych, szesnastowieczną Padwę artystyczną, gdzie Galileusz spędził, jak pisze: „najlepsze osiemnaście lat swego życia”. Ilustracja słowna i muzyczna pozwoli widzom zanurzyć się w atmosferę, w której uczony astronom wzrastał i tworzył, która go kształtowała i dawała inspirację – dopełniając tym samym portret wielkiego uczonego o nowe, nieznane powszechnie rysy.


comune_di_padovalogof392ccdc33seeklogo_com_01logo

logoobr_400
logo_manifesto_ruzante_400_01

Popularne

Obrazek
01.10.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU / MONODRAM ŁOBUZERSKI WZNIOSŁY" - PRZEDPREMIEROWO

Ożyły mury Ratusza. Słowa Mistrza i dźwięki muzyki uniosły się nad zdumionym Krakowskim Rynkiem…

Zobacz więcej
Obrazek
10.09.2021

ZADANIE INWESTYCYJNE

Teatr Ludowy realizuje zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Modernizacja Dużej Sceny Teatru Ludowego wraz z zakupem wyposażenia – Etap 4" w ramach Programu Infrastruktura Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Zobacz więcej
Obrazek
07.09.2021

"ANDŻEJ ŚNIEGU" - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Autobiograficzny monodram "Andżej Śniegu" autorstwa i w wykonaniu legendy krakowskiej Sceny teatralnej - Andrzeja Franczyka. Zapraszamy 30 września na Scenę Pod Ratuszem.

Zobacz więcej